Елементарно, Уотсън, турбокомпресорът е вид въздушна помпа, която взима въздух при атмосферно налягане, компресира се до по-високо налягане и подава сгъстения въздух в двигателя през входящите клапани. Понастоящем турбото се използва предимно на дизелови двигатели, но много бензинови двигатели също се правят с турбо. Тъй като всички двигатели са зависими от въздуха и горивото, ние знаем, че увеличаването на всеки един от тези елементи в определени граници ще увеличи мощността на двигателя, но ако увеличим горивото, трябва да сме в състояние да го изгорим изцяло. За да се изпълнят нашите изисквания за мощност, се изисква въздух; подаването на повече въздух създава повече проблеми, отколкото подаването на повече гориво. Въздухът около нас е под налягане (на морското равнище това налягане е 760 mm Hg) Това налягане позволява на въздуха да навлиза в цилиндрите. За да се увеличи въздушният поток, се монтира въздушна помпа (турбокомпресор) и в двигателя се подава сгъстен въздух. Този въздух се смесва с впръсканото гориво, което позволява горивото да гори по-ефективно, като по този начин увеличава мощността на двигателя. Една друга страна на турбокомпресорите, която може да представлява интерес, е двигател, който работи при висока надморска височина, където въздухът е по-малко сгъстен и където турбокомпресорът ще възстанови по-голямата част от загубената мощност, причинена от спада на налягането на въздуха. Мощността на двигателя на 3000 метра е само 75% от мощта му на морското равнище.
Отпадъчните отработени газове на двигателя се използват за задвижване на турбинната перка, която е свързана с друга перка чрез вал. Компресорът, перката изсмуква въздуха през филтрите за въздух и ги подава в двигателя. Отпадъчните газове се изхвърлят от двигателя, те се насочват към горещата част на турбото, и така завършва цикълът.
Вместо да избягат през изпускателната тръба, горещите газове, отделени по време на изгарянето, преминават към турбокомпресора. Цилиндрите в двигателя с вътрешно горене се възпламеняват последователно (не всички наведнъж), така че изгорелите газове излизат от горивната камера в неравномерни импулси. Конвенционалните турбокомпресори с „единично превъртане“ насочват тези неравномерни импулси от изпускателната тръба към турбината по начин, който ги кара да намалят силата на потока. За разлика от тях, турбокомпресорът с „двойно превъртане“ събира отработените газове от двойки цилиндри в променлива последователност.
Изгорелите газове влизат в турбината, като ги върти до 250 000 об. / мин. Редуващите се импулси на изпускателната система спомагат за премахването на турбо лаг.
След като изпълнят целта си, отработените газове преминават през изхода към катализатора, където се пречистват от въглероден оксид, азотни оксиди и други замърсители, преди да излязат през ауспуха.
Междувременно турбината захранва въздушен компресор, който събира студен, чист въздух през смукателните отвори и го компресира до 30% над атмосферното налягане. Сгъстеният, богат на кислород въздух, се подава в горивната камера. Допълнителният кислород прави възможно двигателят да изгаря по-добре горивото, като генерира по-голяма производителност от по-малък двигател. В резултат на това се генерира 30% повече мощност от двигател без турбокомпресор с един и същ обем.
Тъй като турбото се върти при много високи скорости, до 250 000 оборота в минута, необходимостта от смазка е от първостепенно значение. Маслото необходимо да бъде в правилния дебит и налягане, за да постигне следното: (a) Да смаже лагерите (б) Да действа като охлаждащо средство преди да се достигнат високи обороти на турбокомпресора. С увеличаването на скоростта на турбокомпресора и на натоварването на двигателя, се увеличава нуждата от масло както като смазка, така и като охлаждаща течност. Ако има закъснение за кратък период от време, в което маслото достига до турбокомпресора, ще се получи повреда на лагера. Закъснението на маслото може да се установи само чрез промяната в цвета на лагерите или вала. Получава се син отенък на вала, когато е изложен на прекомерна топлина.
В много случаи се счита, доста погрешно, че ако двигателите работят със замърсено масло, маслените филтри ще отстранят всякакви замърсители или чужди тела, преди маслото да достигне двигателя и в нашия случай, до лагерите на турбокомпресора. Това може да е много скъпа грешка! Всички тези замърсители могат да причинят повреда на лагерите, когато количеството е достатъчно, за да причинят износване на лагера или ако частиците от мръсотия са достатъчно големи, за да блокират вътрешните проходи на турбината, лишени от масло. Tурбо лагерите най-вероятно ще се повредят преди основните лагери на двигателя, просто защото турбокомпресорът се върти при много по-високи обороти от двигателя. При 80 000 об / мин. ще има скорост на върха на лопатките на компресорната перка от 1120 километра в час. Новите конструкции на турбокомпресорите имат скорост на лопатките над 1600 километра в час.
Смазването при дизеловите двигатели е много важно и макар че съвременната технология при маслата е напреднала много, все още имаме два основни проблема, с които да се справим: а) Влошаване качеството на маслото: Високите температури, които се срещат в съвременните дизелови двигатели, могат да предизвикат химични реакции, които да „пресекат“ маслото. Такава реакция предизвиква появата на въглеродни (катранни) материали, които се придържат към пръстените на двигателя и причиняват други проблеми. Окислението се дължи на въглеводородите при смесването на маслото с кислорода; това произвежда органични киселини, от които има два основни типа: тези с ниски точки на кипене и тези с висока корозивност.
Тези продукти са отговорни за няколко от проблемите на дизеловите двигатели и турбокомпресорите. Ако киселините станат с висока концентрация, те ще атакуват лагерите и т.н., причинявайки повреда. Също така те реагират с останалото масло и образуват утайки, които след това се отлагат в двигателя, особено във филтрите, като утежняват достъпа на масло до турбокомпресора. По-тежкото окисление води до появата на твърд лак върху стените и вътрешните повърхности на корпуса на лагера, може да попречи на свободния поток на маслото. С течение на времето натрупването ще причини проблеми с оттичането на маслото, което води до изтичане на масло от турбото. Разгледахме накратко разпада на маслото, причинен от химични реакции, обикновено поради излагането му на топлина и въздух. Трябва обаче да обмислим и други агенти като пепел, сажди, неизгоряло гориво и вода. Всички тези елементи причиняват замърсяване на маслото. Маслото може да се замърси с дребни метални частици, получени при износване, които преминават през маслените пътища в турбото или се окисляват и ускоряват влошаването му. Чужди вещества извън двигателя, като прах и мръсотия, влизат в цилиндрите през системата за всмукване на въздух.
Всеки материал, който влиза в тези системи, без съмнение ще повреди турбокомпресора а може да повреди и двигателя. Тъй като турбокомпресорът е прецизен инструмент, уязвимостта му веднага ще стане видима, когато в корпуса навлязат частици; щетите ще бъдат по перките, които могат да вкарат парчета алуминий в двигателя, което води до повреди в бутало на двигателя, клапан, облицовка и евентуално на коляновия вал. Този вид материал ще варира значително от праха във въздушната система до фрагментите на клапана на двигателя в изпускателната система. Трябва също така да се отбележи, че ако в тези системи остане чуждо тяло, турбото ще реагира с евентуална загуба на мощност, черен дим, прекомерно използване на масло, изтичане и повредени перки.
Използваме само качествени материали и се правят непрекъснати проверки на качеството както на материала, така и на изработката, за да бъдат спазени строгите изисквания при работа с турбокомпресори. Турбокомпресорът е може би най-неразбраният компонент на двигателя и липсата на знания от страна на собственика е това, което прави сервиза на турбокомпресори много труден. Както видяхме, турбото ще увеличи дадена мощност на двигателя с около 30%; няма да промени никакви експлоатационни характеристики на двигателя, ще направи това, което двигателят му казва да прави. Източникът на мощност за турбокомпресора са изгорелите газове, произведени от двигателя, и тази мощност се контролира от потока, налягането и температурата. Ако има двигателна неизправност или ненормално работно състояние в двигателя, турбокомпресорът няма да преодолее това, дори е по-вероятно да влоши проблема. От това следва, че замяната на дефектна единица с нова не винаги ще реши проблема. Ако имате каквито и да било съмнения, трябва да се консултирате с експерти, които да установят дали работата на двигателя е нормална.
Колко ще струва? Специализираното техническо ниво на хората в екипа ни, Ви гарантира качеството и мощността, която търсите. Опитът ни през последните 10г. ни помогна да не правим компромис и да постигаме най-добрите резултати. Това обяснява разликата в цената на нашите услуги и тази ако направите поръчка на турбокомпресор от „eBay“. Вярваме, че и вие държите на качеството и на възвращаемостта на инвестицията си и ще направите правилния избор.
A / R описва геометрична характеристика на турбината и корпуса.
CHRA Ядрото на турбокомпресора - CHRA представлява турбокомпресора без корпуса на турбината и задвижващия механизъм.
КОРИГИРАНЕ ПОТОКА НА ВЪЗДУХ Представлява коригиране на дебита на въздуха, като се отчита плътността на въздуха (температура на околната среда и налягане).
GT Обозначението GT се отнася до най-високия клас турбокомпресори на Garrett. Всички GT турбини използват модерна аеродинамика на компресора и турбината, които представляват огромни подобрения на ефективността спрямо старите продукти T2, T3, T3 / T4, T04. Крайният резултат е повишена издръжливост, по-висок тласък и повече мощност на двигателя по старата продуктова линия. СЪОТНОШЕНИЕ НА НАЛЯГАНЕТО Съотношението между налягането на изхода, разделено на входящото налягане.
ИЗПУСКАТЕЛЕН КЛАПАН Турбокомпресорът с изпускателен клапан включва интегрирано устройство за ограничаване на турбо оборотите. Това се състои от пневматичен задвижващ механизъм, свързан с клапанна част, монтирана вътре в корпуса на турбината. Чрез свързването на пневматичния задвижващ механизъм, турбото може да ограничи максималните обороти (boost). Крайният резултат е повишена издръжливост, по-малък лаг и регулиране на оборотите.
Хибридният турбокомпресор е просто турбо, което е нестандартно, но по-точно съчетава части от различни размери и в някои случаи от различни производители. Хибридно турбо, ако е проектирано правилно, ще позволи допълнителен поток и налягане да бъдат постигнати при безопасна и надеждна турбинна скорост при по-висока ефективност на компресора. Има много варианти на хибриди, вариращи от турбо, като само един компонент е сменен или модифициран, като всички компоненти се променят или модифицират под една или друга форма, поради което няма ясни и точни правила за хибридни дизайни или крайния резултат, който можете да постигнете. Това е малко като модифициран двигател, изглежда същото и отвън, но е оборудвано с по-скъп, по-екзотичен материал и по-високо качествени компоненти отвътре. Основната идея е да се получи по-голям поток на въздух от турбокомпресора при дадена скорост на ротора ... това може да бъде постигнато по различни начини от по-големи или по-ефективни перки, по-големи покрития на компресора с по-големи A / R, орязани перки на турбината и по-голямо съотношение А / R на кутията на турбина и т.н. Просто казано "турбо ускорението" не е отговорът. Да, в повечето случаи това ще ви даде повече енергия, но какво правите? Ако вземете стандартен турбокомпресор и увеличите изходното налягане, вие правите две неща, които са или могат да бъдат вредни за турбото и / или двигателя. При това положение, вие правите работата на турбото по-трудна – върти се по-бързо, за да направи това допълнително налягане. Турбината е предназначена да се върти с определена максимална надеждна скорост. По-високите обороти може да ви отведат извън тази зона и след това поемате риска от счупване на перките. Работата на компресорната перка с по-високи обороти със сигурност ще ви даде повече поток и налягане, но за сметка на по-ниска ефективност и следователно по-висока температура на входящия въздух. Това може да доведе до по-голяма вероятност от пре-детонация и ограничаване на мощността като цяло. Така че, повече поток означава повече въздух, надяваме се при по-ниска температура, след което можете да добавите повече гориво и разбира се ... повече мощност! Много хора, включително хора, занимаващи се с тунинг, стават обсебени от "ускорение на турбото", докато реалността в професионалния тунинг е свързана с цялостната работа на двигателя. Но имайте предвид, че не всички хибриди са толкова добри, за всички плюсове има и голям минус... турбо лаг!!! Много е трудно да се подобри производителността / реакцията в целия диапазон на оборотите със стандартно турбо и все още да има голяма мощност при високи обороти... това не означава, че не може да се направи, може да се осъществи с прецизен дизайн, но като цяло трябва да има компромис. Корпоративната ни култура включва прецизност в консултирането и планирането на подобрения и висок професионализъм в изработката им. А честното и коректно отношение към клиентите ни, ни правят най- добрия избор за Вас!